VÁŽÍME SI VAŠÍ VĚRNOSTI! Ihned při registraci získáváte slevu 2% a s každým dalším nákupem další větší slevy až 12%.

Novinky

OSTROPESTŘEC - zázrak nazývaný "Kristova koruna"

Ostropestřec mariánský  je jednoletá až dvouletá rostlina, která dorůstá do výšky přibližně 90 cm a vyznačuje se červenofialovými květy. Je často považován za plevel. Svůj původ má ve středomoří a dozrává zejména v druhé polovině září. V léčitelství se používá především pro svůj pozitivní vliv na játra, přestože stejně blahodárné účinky má také na žlučník. Semena ostropestřce se používají po staletí, Za pozitivní účinky ostropestřce mariánského jsou zodpovědné flavolignany silybin, silydianin a silychristin, které se souhrnně nazývají silymarin. Silymarin je známý také jako silný antioxidant.

Ostropestřec obsahuje skupinu bioflavonoidů známých jako silymarin, které se nacházejí v semenech. Tyto látky mohou chránit játra před poškozením tím, že brání toxickým látkám k přilnutí k jaterním buňkám a zabraňují tak poškození, způsobenému volnými radikály. Ostropestřec se často využívá při léčbě otrav toxickými houbami, cirhózy a hepatitidy.

Silymarin a jiné prospěšné látky:

Hlavní účinnou složkou Ostropestřce je silymarin. Semena ostropestřce však obsahují také asi 27 % bílkovin a 30 % jedlého oleje (kyselina linolová, olejová a nenasycené mastné kyseliny), aminokyseliny, cukry, quercetin a vitamin E (500 až 800 mg/kg).

Nejefektivnější je konzumace drcených semen  Ostropestřce mariánského, protože pod slupkou semínek se nachází nejvíce účinných látek - flavolignanů. Proto právě takto zpracované semena obsahují nejvíce možných účinných látek. Vše o správném užívání a zkušeností našich věrných zákazníků se můžete dozvědět ZDE.

Ostropestřec mariánský je jedním z přírodních zázraků, který Vám může pomoci udržovat játra v dobrém stavu. Jeho prospěšné vlastnosti, kterými přispívá ke správnému  fungování jater, dělají z Ostropestrce skvělý doplněk pro každodenní užívání. Stejně tak ho ovšem můžete využít v tradiční české i zahraniční kuchyni.

Správné užívání Ostropestřce:

Nejúčinnější je přímá konzumace DRCENÝCH semen. Ideální užívání Ostropestřce je ráno na lačno zapít dvě malé lžičky vodou a totéž večer. V této podobě se jednak pohodlně konzumuje, ale především je zajištěno dokonalé vstřebávání všech jeho účinných látek. Zároveň je tím zajištěn i druhotný benefit, kterým je „peeling“ střevních stěn, čímž Ostropestřce pomáhá k pročištění trávicí soustavy.

Nejúčinnější je použití semen drcených , které nebyly vystaveny teplotám vyšším než 40 °C. Protože je kvalita u nás na prvním místě, hledali jsme dlouho a vybírali pečlivě dodavatele, který by naše nároky na kvalitu dokázal splnit. Po důkladném výběru můžeme zodpovědně prohlásit, že námi vybraný dodavatel zpracovává Ostropestřec šetrně a precizně dodržuje postupy tak, aby kvalita nadrcených semen splňovala nejpřísnější kritéria. Ostropestřec v námi dodávané kvalitě Vám zaručí maximální výsledek a blahodárný účinek na Vaše játra.

Při nesprávném skladování drceného plodu, Ostropestřec mariánský poměrně rychle oxiduje, čímž se účinná látka silymarin pomalu vytrácí. Proto je nutné uchovávat jej v obalu bez přístupu vzduchu. Ostropestřec mariánský Bio-detox je balen v ochranných sáčcích, které zabraňují nejen přístupu vzduch, ale také světla a usnadňují správné skladování jako takové. Pro snažší užívání a skladování jsou sáčky znovu uzavíratelné pomocí tzv.zipu. V případě cestování lze přesypat potřebné množství Ostropestřce do tmavé uzavíratelné nádoby a můžete mít nepostradatelného společníka vždy bezpečně u sebe a vždy po ruce pro okamžité použití. Postačí Vám k tomu  pouze  lžička (či lžíce) a sklenice vody.

 

! TIP:

Pokud Vám přímá konzumace Ostropestřce drceného dělá potíže, můžete jej přidat do pokrmů, které nemají vyšší teplotu než 40°C. Chutnou a vhodnou možností jsou například mléčné výrobky jako např. jogurty, kefíry nebo jiné zakysané výrobky, ať už ochucené či nikoliv. Další alternativou je přidání Ostropestřcových drcených semínek do polévek, smoothie nebo hummusu.

Pokud použijete Ostropestřec do pokrmu, nezapomeňte vynásobit dávkování počtem osob, kterým budete pokrm podávat.

Bylinkové máslo s Ostropestřem drceným

Bylinkové máslo se sice skládá z másla, bylinek a soli, ale i v obyčejném bylinkovém másle se může skrývat mnohem víc.

Citrón, sůl a česnek vyzvednou bylinkové máslo na úplně jinou úroveň. Nebojte se, že bude příliš výrazné, příliš voňavé, příliš kyselé, příliš pálivé. Bude to přesně tak akorát. Tahle kombinace surovin pomůže bylinkám, aby lépe vynikly. Moje nejoblíbenější bylinky do bylinkového másla jsou: tymián, rozmarým, pažitka a bazalka. Další úžasné bylinky, které můžete použít jsou: kopr, šalvěj, máta i petržel.

S máslem se dá smíchat ledacos. Různé druhy koření, sušená rajčata, chilli, sardelky nebo olivy, ale i tekuté přísady, pokud budou v umírněné míře a nenaruší konzistenci másla. Například med, javorový sirup a jiné podobné sirupy, ovocné šťávy, zeleninová pyré, alkohol. Cokoli má výraznou chuť, může přijít do ochuceného másla.

Celkový čas: 15 minut

Suroviny:

  • 200 g másla
  • 1 větší špetka soli
  • 1 stroužek česneku
  • 1 chemicky neošetřený citron
  • velká hrst jednoho nebo více druhů bylinek

Postup:

  1. Máslo vyjměte aspoň hodinu předem z lednice a vybalte ho z papíru, aby mělo pokojovou teplotu a změklo.
  2. Bylinky otrhejte ze stonků, ponořte je do mísy se studenou vodou, vyplavte z nich nečistoty, vyjměte je na kuchyňskou utěrku a nechte důkladně oschnout, čímž odstraníte všechnu vodu.
  3. Listy bylinek nasekejte nožem nahrubo. Česnek oloupejte a prolisujte. Bio citrón důkladně opláchněte pod teplou vodou, ostrouhejte z něj kůru a vymačkejte 10 ml šťávy. Zbytek citrónu využijte jinak, například do nápojů nebo míchaných drinků, desertů.
  4. Do kuchyňského robota se sekacím nástavcem vhoďte máslo pokrájené na pár kusů, nasekané bylinky, prolisovaný česnek, citronovou kůru a šťávu a sůl. Zapněte na nejnižší rychlost a nechte minutu promíchávat. Sejměte víko, stěrkou setřete suroviny ze stěn nádoby, a pokračujte další minutu v mixování. Takto robota ještě jednou nebo dvakrát zastavte a máslo setřete, až vznikne nadýchaná, jemně zabarvená máslová pěna s drobnými kousky bylinek.
  5. A teď to nejdůležitější - ručně přimíchejte potřebné množství nadrcených semínek Ostropestřce mariánského.
  6. Hotové máslo přendejte do hrnečku nebo skleněné mističky, pokud ho chcete natírat na pečivo.
  7. Můžete ho také zabalit jako váleček do potravinové fólie a dát ho ztuhnout do lednice. Váleček másla před podáváním vybalte, rozkrájejte na centimetrové plátky a pokládejte na velmi horké suroviny jako např. maso, zeleninu nebo brambory.

TIP: Máslo vydrží v lednici nanejvýš 5 dní. Pro delší skladování ho uložte do mrazáku.

Obsahuje flavolignany

Bez stabilizátorů

Bez „Éček„

Působí jako antioxidant

 
KOLAGEN - proč je tak nepostradatelný?

Kolagen je nejdůležitější stavební materiál nacházející se v lidském těle. Tvoří všechny naše buňky, tkáně, kosti, klouby, chrupavky, šlachy, cévy, orgány a také vnější oblasti jako jsou – kůži, nehty a vlasy. Kromě toho má řadu vlastností, zlepšuje náš metabolismus, má pozitivní vliv na imunitu, ovlivňuje krásu, umožňuje správné fungování kostí a kloubů atd. V našem nitru je téměř 30 různých typů kolagenu a každý z nich hraje různé role a funkce. Když překročíme cca 20-25. let věku, tak se tvorba kolagenu v našem těle zpomaluje, až se postupně  zcela zastaví, k čemuž dochází v seniorském věku – tedy kolem 60. roku života. Proto se vyplatí ve správný čas začít s užíváním doplňků stravy s rybím, hovězím nebo vepřovým kolagenem, které jsou v současnosti na trhu dostupné v mnoha různých formách – jako např. prášky, tablety nebo nápoje.

KOLAGEN - VLASTNOSTI A JEHO FUNKCE:

  • Kolagen přispívá ke správnému fungování našeho imunitního systému.
  • Kolagen hraje nesmírně důležitou roli v našem imunitním systému, plní především obrannou funkci. Eliminuje škodlivé rušení toxických látek, patogenních mikroorganismů a rakovinných buněk na lidský organismus.
  • Kolagen má vícesměrný účinek na náš kosterní a kloubní systém. Proto jsou kolagenové doplňky stravy stále populárnější mezi staršími lidmi a fyzicky aktivními lidmi – sportovci hledajícími podporu ve svém „tréninkovém“ životním stylu. Díky zvýšenému přísunu kolagenu je regenerace tkání efektivnější, pociťujeme méně nepohodlí či bolestí v kostech a kloubech a získáme dodatečnou vysokou ochranu před zraněními atd.
  • Kolagen podporuje správnou funkci oběhového systému.
  • Kolagen mohou užívat i lidé, kteří hledají účinné řešení regulace krevního tlaku, např. bojují s problémem hypertenze. Kolagen posiluje strukturu šlach, uvolňuje naše cévy a umožňuje dilataci tepen.
  • Kolagen podporuje správnou činnost střev a celého trávicího systému.
  • Kolagen, stejně jako další orgány, které jsou pro fungování našeho těla nejdůležitější, buduje i střeva. Navíc má silnou ochrannou funkci pro lidský trávicí systém, který zabraňuje jeho ovlivnění škodlivými faktory.
  • Kolagen zlepšuje náš metabolismus.
  • Kolagen má vlastnosti, které zlepšují metabolismus. Díky obsaženému argininu se glukóza získaná z dietních složek rychleji přeměňuje na energii. Tuto funkci kolagenu ocení zejména lidé, kteří chtějí zhubnout a chtějí podpořit proces změny své postavy.
  • Kolagen má pozitivní vliv na stav a vzhled pokožky.
  • Kolagen je rozhodně nejdůležitějším stavebním materiálem kůže, tvoří přibližně 70 procent její celkové hmotnosti. Pokud je v naší pokožce příliš málo kolagenových vláken, projevují se rychleji známky stárnutí v podobě úlomků uvolněné epidermis, důlků, rýh a vrásek.
  • Kolagen je nejlepší složkou proti stárnutí, která nám zaručuje oddálení procesů stárnutí, zpevnění pokožky, její napnutí, dávku mladistvého lesku, rovnoměrnost struktury a barvy a také - pomáhá v boji proti kožním problémům jako je akné , jizvy nebo změny barvy.
  • Kolagen zlepšuje stav vlasů a nehtů.
.
.
.

DOSTATEČNÝ PŘÍSUN KOLAGENU:

  1. Zaručuje výrazné zlepšení stavu a vzhledu našich vlasů a nehtů.
  2. Doplňky stravy s jeho obsahem by měli užívat lidé, kteří bojují s vypadáváním vlasů, ztrátou vlhkosti, matností nebo předčasným šedivěním.
  3. Kolagen je také lékem na lámavé a drolící se nehty, stejně jako na jejich nerovnoměrnou barvu nebo narušenou strukturu.

Kolagen typu I vs kolagen typu III – srovnání a aplikace v doplňcích stravy.

Jak jsme se dozvěděli v úvodu, existuje asi 30 (přesně 28) základních, různých typů kolagenu, každý z nich má jinou strukturu a plní v našem těle různé, přesně definované funkce, tvoří naprosto nezávislý celek. Syntéza každého z těchto několika desítek typů kolagenu navíc probíhá různými způsoby.

Kolagen typu I i kolagen typu III patří do skupiny vláknitých (fibrilárních) kolagenů, nebo obecně řečeno kolagenních proteinů, které vyplňují mezibuněčné prostory v nás.

Kolagen I. typu se v lidském těle vyskytuje v absolutně největším množství, neboť tvoří téměř 90 procent celkové kolagenové hmoty našeho těla. Je součástí kostí, šlach, vazů, rohovky a kůže. Za co je kolagen typu I zodpovědný a jaké jsou jeho nejdůležitější role?

  • díky němu jsou naše tkáně odolné vůči natahování
  • je odpovědný za ztuhlost kostí
  • brzdí procesy stárnutí pokožky, díky čemuž zůstává déle hladká, pevná, napnutá, zářivá a mladistvá
  • je to také druh kolagenu odpovědný za naše vlasy a nehty - jejich stav, vzhled a účinnost regeneračních procesů.
  • nejčastěji se vyskytuje v doplňcích stravy určených všem, kteří chtějí věnovat mimořádnou pozornost přirozenému zlepšení svého vhledu a krásy a očekávají výsledky v boji proti stárnutí

Kolagen typu III se nachází v našem sklivci, rohovce, kloubech, chrupavce, šlachách, kostech a zubech. Jeho zvláště důležitou funkcí je zajištění správného stavu, přiměřené síly a účinné regenerace našich kloubů, proto suplementaci tohoto typu kolagenu využívají zejména lidé středního věku, senioři, ale i sportovci, kteří vystavují své klouby různým typům zranění, zranění a nemoci na denní bázi při těžkém tréninku.

Zdroje kolagenu typu I a kolagenu typu III v potravinách

Suplementace kolagenu, kterou realizujeme pro dosažení řady různých účinků pro zlepšení našeho zdraví, kondice a vzhledu, zejména pro dosažení anti-aging výsledků, má šanci ještě lépe fungovat a být ještě efektivnější, pokud ji zkombinujeme s bohatou stravou na kolagen. Na protein kolagenu jsou samozřejmě bohaté pouze potravinářské produkty živočišného původu. Kolagen z potravy se však nevstřebává v takové míře, jako je tomu v doplňcích stravy.

Jaké jsou nejlepší potravinové zdroje kolagenu?

Želatina a všechny druhy želé – rybí, masové, ovocné nebo zeleninové, droby (například játra), vývar a všechny polévky vařené s masem, žraločích ploutví a chrupavek.

Nedostatky kolagenu typu I a kolagenu typu III v těle – příznaky a účinky:

Nedostatky různých typů kolagenu v těle se aktivují různými způsoby. Nejčastěji postihují lidi středního a staršího věku. Vyplývají však z příliš nízkého přísunu kolagenu a zpomalení jeho přirozené tvorby v lidském těle, ke kterému dochází po dosažení 20-25 let. stáří.

Nedostatky kolagenu jsou zpočátku viditelné navenek, v negativních změnách stavu naší pokožky, nehtů a vlasů. Především jsou tyto stavy patrné v podobě prvních příznaků stárnutí pleti – ztráta její pevnosti, napětí, vznik rýh, vrásek a úlomků uvolněné epidermis.

U kolagenu I. typu se jeho nedostatky projevují především progresivními procesy stárnutí kůže, nehtů a vlasů, ale můžeme je pociťovat i v podobě přetrvávajících bolestí kostí.

Nedostatky kolagenu typu III však nejčastěji souvisí s oslabením našich kloubů – jejich sníženou pevností, nepohodlím nebo bolestí.

Jaké jsou další nejcharakterističtější příznaky nedostatku kolagenu v lidském těle?

gastrointestinální potíže, spíše dlouhodobé:  "kyselý dech" (nepříjemná chuť v ústech),  slabost nebo únava.

Nadbytek kolagenu typu I a kolagenu typu III v těle – příznaky a účinky:

Nadbytek kolagenu je stav, který se ve společnosti vyskytuje sporadicky a je obtížně dosažitelný. Kolagen získaný z potravy není dostatečně stravitelný, aby způsobil předávkování. V případě suplementace této látky však riziko nadbytku nastává až tehdy, když dlouhodobě překračujeme přípustné denní dávky přípravku, který užíváme. Nejčastějším, obvykle prvním příznakem nadbytku kolagenu je zjizvení ran, tedy vznik tzv. hypertrofické jizvy.

Jaké jsou další běžné příznaky nadbytku kolagenu?  Kožní alergie, nejčastěji se vyskytující ve formě vyrážky,  přetrvávající únava, onemocnění související s nesprávným fungováním trávicího systému, cirhóza jater (v extrémních situacích).

Kdo by měl doplňovat kolagen typu I a kdo kolagen typu III?

Volba typu kolagenu, který doplňujeme, by neměla být náhodná, nejlépe by měla vyplývat z našich individuálních zdravotních potřeb a očekávaných výsledků léčby – zlepšení konkrétních partií těla nebo vnějšího vzhledu, na které se chceme nejvíce zaměřit.

Existuje až 28 různých typů kolagenu a v doplňcích stravy dostupných na trhu se nejčastěji zabýváme třemi z nich - kolagenem typu I, typu II a typu III.

Kdo by měl doplňovat kolagen typu I a kdo kolagen typu III?

  • Pokud jde o kolagen typu I, je doporučován především lidem, kteří chtějí věnovat zvláštní pozornost své kráse. Jeho vlastností však může využít i každý, kdo chce pečovat o zdraví a kondici svých kostí.
  • Kolagen typu III je však skvělým prostředkem pro naše klouby, takže jeho užívání může být ideálním řešením pro seniory nebo sportovce, jejichž klouby jsou nadměrně vystaveny jakýmkoliv zraněním a jiným problémům ohledně jejich síly nebo pohyblivosti.

Jak dlouho byste měli užívat doplňky stravy obsahující kolagen typu I nebo kolagen typu III? Jsou vhodné přestávky v užívání takových kolagenových přípravků?

Stejně jako u všech ostatních typů kolagenu, i u doplnění kolagenu typu I a kolagenu typu III by mělo být užívání přípravků s jejich obsahem DLOUHODOBÉ, minimálně tři měsíce. První viditelné výsledky, obvykle týkající se zlepšení jednotlivých oblastí vnějšího vzhledu, lze obvykle zaznamenat asi dva až tři týdny po zahájení léčby.

Přestávky se velmi doporučují, ale pro udržení uspokojivých výsledků by neměly trvat déle než čtvrt roku.

Mořský kolagen (kolagen typu I) + vitamín C + kyselina hyaluronová v tabletách:

Mořský kolagen + vitamín C + kyselina hyaluronová v tabletách je velmi univerzální kolagenový přípravek. Obsahuje vysoce kvalitní rybí kolagen (Peptan F), který se vyznačuje velmi vysokou vstřebatelností. Kromě toho, abychom maximalizovali vstřebávání a ještě více zefektivnili účinek produktu, zařadili jsme také vitamín C a kyselinu hyaluronovou. Doporučujeme užívat dvě tablety tohoto přípravku každý den s jídlem a vodou.

Ochucené kolageny (kolagen typu I III) v práškové formě: kolagen s příchutí vodního melounu + kyselina hyaluronová + vitamín C, kolagen s příchutí mango + kyselina hyaluronová + vitamín C, kolagen s příchutí jahody + kyselina hyaluronová + vitamín C:

Naše ochucené kolageny jsou skvělé produkty, ze kterých si každý vybere svou dokonalou, oblíbenou, ovocnou příchuť. Zkombinovali jsme mořský kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C. Díky těmto dodatečným synergickým složkám je úroveň vstřebávání přípravku velmi vysoká a výsledky ošetření jsou kompletnější a ještě uspokojivější. Denním pitím dvou dávek smíchaných se sklenicí vody se budete déle starat o svou kondici, mnohé aspekty zdraví našeho těla i mladistvý vzhled.

 

 ANTI-AGE kolagen (kolagen typu I III) + kyselina hyaluronová + vitamín C v tabletách:

ANTI-AGE kolagen + kyselina hyaluronová + vitamín C v tabletách je přípravek, který se vyplatí používat, pokud chceme dosáhnout výsledků omlazení těla a partií vnějšího vzhledu, zejména pokožky; získat větší vitalitu a efektivitu. Kombinace tří synergických složek - kolagenu, kyseliny hyaluronové a kyseliny askorbové zaručuje vynikající vstřebatelnost a vysokou účinnost. Doporučená denní dávka jsou dvě tablety dvakrát denně, zapít dostatečným množstvím vody.

 

Better Hair kolagen (kolagen typu I III) + vitamín C + kyselina hyaluronová v tabletách:

Kolagen PRO LEPŠÍ VLASY je dokonalým řešením mnoha problémů s vlasy: vypadávání vlasů, ztráta vlhkosti, nedostatek lesku, pružnost a suchá pokožka hlavy. Kromě kolagenu, vitamínu C a kyseliny hyaluronové obsahuje tento přípravek také několik dalších složek, které splňují různé potřeby vlasů. Jsou to: biotin, extrakt z přesličky a zinek. Doporučujeme užívat dvě tablety denně po dobu alespoň tří měsíců.

 

Nabídka naší značky BIO-DETOX, kterou najdete na stránkách www.bio-detox.cz, zahrnuje mnoho produktů, které splňují různé potřeby a očekávání našich zákazníků. Vyplatí se poznat DOPLŇKY STRAVY, SUPERPOTRAVINY a SUPERVÝHODNÉ BALÍČKY naší firmy . Pokud chcete zjistit, jaké produkty jsou aktuálně našimi zákazníky nejoceňovanějšími a patří mezi nejoblíbenější, klikněte sem a podívejte se na bestsellery BIO-DETOX.

JÁTRA – MAGICKÝ ORGÁN

Játra jsou metabolickou továrnou organismu. Každý orgán v našem těle má nezastupitelnou funkci. Játra jich má 500! Čistí krev, produkují velké množství tepla, ukládají vitamíny a minerály, vyrovnávají hormonální hladinu, denně vytvoří až litr žluče,.. Játra mají fascinující schopnost regenerace a jsou schopna znovu dorůst. Ale i tato regenerační schopnost není samospasitelná, i ona „má své meze“.

Játra bývala za starých časů považována za sídlo duše.

Mnozí znás se domnívají, že postižení jater souvisí s alkoholem či žloutenkou. Nepiju, nechovám se rizikově, choroba jater se mě netýká. OMYL! Alkohol není jedinou příčinou onemocnění jater. Dalšími nebezpečnými faktory mimo jiné jsou konzumace vysokoenergetické stravy, užívání léků, nezdravé stravování, kouření, přejídání a obezita a v neposlední řadě zrádná „Éčka“ či stres.

Játra trpí nadměrným příjmem cukrů, tuků i průmyslově zpracovaných potravin. Ubližuje ji stres. Podle amerického Národního centra je hepatotoxicita vyvolaná léky nejčastějším důvodem akutního selhání jater v USA.

Problém jater je, že se jejich poškození navenek dlouho neprojevuje. Pokud jsou játra, nemocná většinou to o sobě nedají dlouhou dobu vědět. Játra ovlivňují, co se z krve dostane do organismu a co z něj odejde pryč. Pokud nefungují správně, do těla se nám kvůli tomu poté dostává nebezpečně vysoké množství škodlivin a bakterií. Poškozená játra je z těla neodvádí, a tak způsobují zdravotní problémy přerůstající do závažných nemocí.

MĚJTE RÁDI SVÁ JÁTRA A PODPOŘTE JEJICH FUNKCI!

  • Jezte vyváženou stravu
        
  • Mějte váhu pod kontrolou
               
  • Nevystavujte se toxinům
               
  • Nekuřte tabák ani jeho náhrady
               
  • Léky na předpis užívejte opatrně
               
  • Ověřte si očkování proti hepatitidě

Nejsilnějším pomocníkem na regeneraci játry je bezesporu Ostropestřec mariánský!
Dalšími podporovateli ke zdravým játrům jsou určitě:
Borůvky, brusinky a jiné drobné bobulovité ovoce

Tento typ ovoce pomáhá udržet játra zdravá, chrání je před poškozením, zrychlují a zesilují reakce imunitních buněk a hladinu jaterních enzymů.

Česnek

Česnek pomáhá snížit tělesnou hmotnost a obsah tělesného tuku u lidí s nealkoholickým ztučněním jater. Je důležité myslet i na přirozené hubnutí pomocí stravy a pohybu, protože nadváha i obezita přispívají vzniku ztučnění jater (steatózy).

Košťálová zelenina

Do skupiny patří kapusta, květák, brokolice, kedluben, artyčok, kadeřávek a různé druhy zelí. Důležitý je vysoký obsah vlákniny, kterou játra potřebují. Zvyšuje aktivitu antioxidačních a detoxikačních enzymů. Košťálová zelenina si své účinky uchovává i uvařená.

Šťáva z červené řepy

Také červená řepa je významným zdrojem antioxidantů a dusitanů, které rozšiřují cévy a pomáhají játra lépe prokrvovat. Řepa pomáhá tlumit záněty jater, snižovat oxidační poškození a podporuje detoxikační funkce.

Grapefruit

Grapefruit je zdrojem antioxidantů chránících játra před poškozením a záněty. To platí pro celé tělo a nejen játra. V játrech pomáhají zpomalit rozvoj fibrózy.

Hrozny

Významnou látkou je resveratrol, který obsahují hlavně modré, červené a fialové hrozny. Játra chrání před poškozením kvůli alkoholu, cholesterolu a chemickým látkám. Zlepšuje zpracování cukrů a tuků, snižuje fibrózu a steatózu jater. Kromě samotných hroznů je výborná i hroznová šťáva.

Ořechy

Ořechy obsahují důležitý antioxidant vitamin E, zdravé tuky a další sloučeniny dobré pro játra. Ořechy snižují riziko vzniku a závažnost existující steatózy (nealkoholického ztučnění jater).

Ryby

Ryby jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Kromě jater, ve kterých snižují záněty a hladinu jaterního tuku, jsou prospěšné pro udržení zdravého srdce. Z potravin najdete omega-3 mastné kyseliny v různých semínkách (konopná, lněná, chia) a ořeších. Také ve vejcích, rostlinných a rybích tucích.



Dárek k objednávce nad 500,-korun

Dobrý den, naši milí zákazníci,

protože chceme naše služby stále vylepšovat a poskytovat Vám co nejkomfornější servis, rozhodli jsme se, že Vám budeme posílat dárek ke každé objednávce už od 500,-korun. Stačí, když si do Vašeho košíku přidáte zboží v hodnotě 500,-korun a už od nás dostanete něco navíc.

Samozřejmě, že s rostoucím obsahem košíku, roste také hodnata dárků, které máme pro Vás připravené! Nad 1.500,-korun už je to mimo jiné Sezamové máslo 250g.

Proto neváhejte a objednávejte! Uděláte mnoho pro své zdraví nebo pro zdraví Vašich blízkých a ještě budete obdarováni!

Váš Bio-detox