Hořčík - proč je tak důležitý pro naše tělo?

Každý má občas pocit, že mu něco schází. Ovlivnit vás může počasí, psychický stav nebo jiné faktory. V některých případech se ale může jednat o nedostatek hořčíku. Ač se to možná nezdá, hořčík je čtvrtý nejhojnější minerál v těle a podílí se na významných procesech, které podporují zdraví našeho organismu. A jak vlastně poznáte, že máte hořčíku málo? Pojďme se společně podívat, na jaké signály se zaměřit a jakou prevenci zvolit.

6 důvodů, proč to s hořčíkem zkusit!

  • Hořčík zajišťuje normální činnost svalů a zabraňuje křečím a depresím
  • Podílí se na látkové přeměně, a udržuje tak tělo v dobré kondici
  • Zabraňuje tvorbě nadbytečného vápníku, vzniku žlučových kamenů i zbytečné únavě
  • Zlepšuje růst vlasů, nehtů i zubů
  • Porporuje paměť a myšlení
  • Zvyšuje odolnost proti zubnímu kazu

Jak poznáte, že máte nedostatek hořčíku?

Nedostatek hořčíku se v každém těle projevuje jinak, ale příznaky byste určitě neměli podceňovat a ignorovat. Nejčastější potíže se objevují v oblasti hlavy (migréna, úzkost, nervozita), srdce (zrychlené bušení srdce), svalů (mravenčení, svalové křeče) a vnitřních orgánů (zvracení, průjem). Mezi rizikové skupiny patří diabetici, alkoholici, senioři, či lidé s cirhózou jater. V mnohých případech by stačilo, kdyby se vše řešilo preventivně a udržovala se optimální hladina hořčíku v těle. Pokud tedy cítíte, že něco není v pořádku, určitě se obraťte na odborníky.

Jak být s hořčíkem zadobře?

Upravte svůj jídelníček

Obecně většina lidí neví, kolik je denní doporučená dávka hořčíku a v čem se vlastně nachází. Není nic jednoduššího než si zajistit dostatečný přísun těch správných potravin. Věděli jste, že mezi nejbohatší zdroje hořčíku patří semena, ořechy, celozrnné potraviny a fazole? Jde o velmi dostupné potraviny, které seženete v každém supermarketu. Nejenže díky pravidelné konzumaci těchto potravin snížíte riziko hypomagnezémie (nedostatek hořčíku), ale také vám pomohou ke celkovému zlepšení imunity.

Zkuste doplňky stravy

Existují také doplňky– prášky, rozpustné kapsle. Zakoupit je můžete v lékárně, nebo také v obchodě se zdravou výživou. Jediná kapsle vám může zajistit zlepšení stavu a vy se nebudete muset obávat, zda jste snědli třeba dostatek ořechů nebo špenátu. Avšak jako u všech uměle vytvořených potravin, dávejte pozor na přidané látky.

Relaxujte

To, že zdraví máme jen jedno, vám připomínat nebudeme. Občas je dobré si uvědomit, že se o své tělo musíme starat a ono nám to pak vrátí. Budeme plní energie, dobré nálady a nebudeme se muset trápit nekonečnými bolestmi a útrapami. Udělejte si čas od času chvíli jenom na sebe a odpočiňte si. Relax je také lék. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe!